Dlaczego tylko z MUX2 są problemy?

16.99K odsłony

Odbieram sygnał z nadajnika na Ślęży/Wrocław.

I MUX1 i MUX2 są nadawane z tą samą mocą.

Dlaczego zatem mam problemy tylko z odbieraniem MUX2?

Najgorsze, że nie są to problemy STAŁE. Brak syngału (albo sygnał tak słaby, że widać tylko 'pikselozę’) pojawia się losowo. O różnych porach/godzinach, przez różnej długości czas. I wcale nie jest to związane z pogodą.

Ktoś mi podrzucił hasło „Pewnie sąsiad gdzieś coś włącza”.

Ale jeśli tak, to dlaczego nie zakłóca innych muxów tylko mux2, chodzi o częstotliwość?

Co to może być za urządzenie, które zakłóca akurat na tej częstotliwości?

Są jakieś domowe sposoby, żeby zlokalizować to urządzenie?

Rhotax odpowiada na pytanie 20 listopada 2018
0

Nowe obserwacje.

Bo ogólnie w tym problemie najbardziej irytujące jest LOSOWE jego występowanie. Jeśli nawet chodzi o mocne tłumienie nie zasilanego przedwzmacniacza to dlaczego występuje czasami, o nieregularnych porach itd. Dlaczego tłumienie „wybiera sobie” kiedy ma wystąpić, a kiedy nie, zamiast występować permanentnie

A piszę o tym dlatego, że od około tygodnia — nie ma tych problemów?! (tzn. nikt ich nie zauważył, czyli mogły się pojawić w momentach gdy nikt nie oglądał telewizora ;)). A dodam, że od momentu założenia tematu nic w instalacji nie zmieniałem.

Ale jest jeszcze druga nowa okoliczność.
Bo po sugestii, zawziąłem się i pożyczyłem od kogoś zasilacz do przedwzmacniacza antenowego (nawet trafiło się, że tej samej firmy co antena). Podłączyłem i…
…obraz tak samo bez zarzutu jak i bez zasilacza 😕

Oczywiście wskazania parametrów sygnału (w telewizorze) różniły się diametralnie od tych poprzednich, tj.:

  • MUX1 — 100, 100,
  • MUX2 — 94, 100.

I teraz nie wiem jak zostawić, z zasilaczem czy bez, bo w każdym z przypadków nie ma problemów z oglądaniem.

Muszę czekać aż w końcu będą problemy i wtedy zmienić konfigurację na tę drugą i sprawdzić czy po zmianie będzie lepiej 😕

Ale czy takie wskazania parametrów sygnału 100, 100 oznaczają, że wszystko jest w porządku?
Tzn. kiedyś gdy zasilony przedwzmacniacz przeszkadzał to pamiętam, że parametr siły sygnału również był 100 ale chyba wskazania jakości były niskie (i nie były stabilne).

Rhotax odpowiada na pytanie 20 listopada 2018
0

W samej antenie nie było nic modyfikowane.

Przewodu z zasilaczem już prawdopodobnie nie ma.

Na razie szukam i 'douczam się’ jak tę antenę trzeba rozebrać i wymienić przedwzmaniacz na symetryzator, jaki dobrać symetryzator itd.

Rhotax odpowiada na pytanie 17 listopada 2018
0

Czy tylko kabel do telewizora jest podłączony bez zasilacza czy przeprowadzałeś jakieś modyfikacje w antenie? Jeżeli antena ma przedwzmacniacz to brak jego zasilania może powodować mocne tłumienie wszystkich bądź niektórych sygnałów. W przypadku gdy nie zasilamy takiego przedwzmacniacza należy go zastąpić biernym elementem dopasowujący impedancję przewodu i anteny czy symetryzatorem.  Czy sprawdzałeś jakie są wskazania sygnału dla MUX 2 przy włączonym zasilaczu?

Maciek odpowiada na pytanie 14 listopada 2018
0

Witam,

To ta antena https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Anteny-asr-DVB-T/asr-i-asr-classic-szerokopasmowe-anteny-DVB-T

Dodatkowo sprawdziłem dzisiaj parametry sygnału (wskazywane przez telewizor) gdy odbiór był „bez zarzutu”. Moc, jakość sygnału:

— MUX1 10, 100,

— MUX2 2, 16.

Antena ma przedwzmacniacz, ale ja mam ją podłączoną na osobnym, „gołym” (bez zasilacza) kablu (bo jakiś czas temu było tak, że siła była sygnału była 100 ale jakość fatalna (pixeloza) i po przejściu na zwykły przewód, przez jakiś czas było dobrze) .

Do tej anteny jest podłączony tylko jeden telewizor, bezpośrednio (kabel prosto z anteny do wejścia w telewizorze).

Rhotax odpowiada na pytanie 13 listopada 2018
0

Dzień dobry,

napisz z jakiej korzystasz anteny, gdzie jest zamontowana, ile odbiorników jest w instalacji, czy są jakieś dodatkowe urządzenia typu: rozgałęźniki, wzmacniacze, zasilacze, itp ?
Inne urządzenie może powodować zakłócenia w odbiorze sygnału tylko jednego multipleksu. Urządzenia elektroniczne zwłaszcza te nadające sygnał nie tylko nadają sygnał w dane częstotliwości ale generują również częstotliwości harmoniczne i pasożytnicze. Tłumacząc to najprościej urządzenie takie „produkuje” również niechciane sygnały co zarówno poniżej jak i powyżej danej częstotliwości. Takie częstotliwości mogą obejmować bardzo szerokie pasmo. Zawsze są dużo słabsze niż główna częstotliwość ale mogą wpływać na zakłócanie sygnału nadawanego na zupełnie innej częstotliwości. Nie ma niestety prostego sposobu na zlokalizowanie takiego urządzenia. Sygnał zakłócający niekoniecznie niekoniecznie musi płynąć od urządzenia posiadającego nadajnik radiowy. Zakłócenia mogą również powodować urządzenia elektryczne jak: oświetlenie energooszczędne, lamy uliczne, silniki elektryczne, a nawet alternatory z przejeżdżających samochodów (zwłaszcza starych gdzie występuje duże iskrzenie).

Maciek odpowiada na pytanie 13 listopada 2018
Napisz swoją odpowiedź.