Jaka złączka samokompresująca się do kabla RG6 oraz jakie rozdzielacze sygnału?

Rozwiązany5.21K odsłony

Wymieniałem swego czasu instalację antenową i zastosowałem żelowany kabel koncentryczny RG6. Stosunkowo ciężko instaluje się na nim klasyczne złączki Fi ze względu na fakt, iż kabel ten jest ciut grubszy od białego. Chciałbym zastosować złączki samokompresujące się, ale nie wiem, które powinienem zastosować. Można prosić o poradę?

Drugie pytanie: Sygnał antenowy rozdzielam dwukrotnie. Najpierw jest to rozdzielacz pasywny zamontowany zaraz przy antenie i rozdziela na 2 kable. Jeden kabel idzie bezpośrednio do dekodera, drugi jest ponownie rozdzielany na 3 kolejne kable. Czy można się dowiedzieć, które z rozdzielaczy pasywnych spełnią najlepszą rolę oraz który nadaje się do montażu na zewnątrz?

Pablo wybiera najlepszą odpowiedź 4 października 2018
0

Najczęściej spotykamy dwa typy złącz F nakręcanych 6,8 i 7,2 mm. Różnica nie jest wielka ale efektem w zależności od kabla jest albo zbyt luźne spasowanie (wtyczka wypada z kabla), albo zbyt ciasne i trzeba się mocno nagimnastykować by taki wtyk założyć. Zbyt ciasny wtyk F może powodować również przy nakręcaniu obcinanie zewnętrznego oplotu. Złącza F samokompresyjne mają wewnętrzną średnicę 7,2 mm. Na kabel żelowany typu Triste-113 PE wchodzą ciasno ale da się je założyć. Najlepszym wyborem przy tego typu kablach dającym najpewniejsze połączenie jest stosowanie złącz kompresyjnych. Niestety wiąże się to zakupem zaciskarki do złącz.

Rozgałęźniki pasywne nawet różnych producentów mają bardzo podobne tłumienie sygnału ponieważ stosują te same układy do jego rozdzielania. To czy dany rozgałęźnik będzie dobrze spełniać swoje zadanie zależy jaki poziom sygnału mamy na wejściu rozgałęźnika. Jeżeli sygnał jest mocny, to nawet spadek na rozgałęźniku nie spowoduje problemów z odbiorem. Jeżeli będzie słaby, zastosowanie rozgałęźnika może spowodować zbyt niski poziom na wyjściu i tym samym brak odbioru lub odbiór z zakłóceniami. Może w takim wypadku zastosować wzmacniacz sygnału – najlepiej gdy jest on mocowany możliwie blisko anteny. Może to być również rozgałęźnik aktywny. Oczywiście rozgałęźniki aktywne lub wzmacniacze wymagają zasilenia.

Pablo wybiera najlepszą odpowiedź 4 października 2018
0

Dziękuję za odpowiedź. Sięgnę zatem po złącza kompresyjne+zaciskarkę.

Pablo odpowiada na pytanie 4 października 2018
Napisz swoją odpowiedź.