Modyfikacja instalacji UHF, VHF, FM

4.10K odsłony

Witam Wszystkich.
Mam mały problem z moją instalacją antenową wynikający pewnie z braku wiedzy i doświadczenia. Potrzebna jest jej modyfikacja i tutaj mam gorącą prośbę o podpowiedź jak to ugryźć.
Najważniejsze informacje:
Anteny zamocowane są na wysokości 1 piętra.
Nadajnik – Góra Skrzyczne, odległość do nadajnika 35km (miejscowość Brzeszcze), najbliższa przeszkoda znajduje się około 100m od anteny.
Opis problemu:
MUX1 i MUX2 odbierają elegancko, jakość cały czas powyżej 95%.
MUX3 udało się wyciągnąć jakość na poziomie 60-65% od czasu do czasu obraz „przytnie się”
MUX8 cały czas jedno wielkie ZERO%. Dodam że antena złożona tak jak trzeba czyli część VHF do polaryzacji pionowej.
Antena FM odbiera gorzej, radio zaczęło szumieć.
No i pytanie brzmi czy można by coś zrobić z tą instalacją tak aby poprawić odbiór mux3 i fm, oraz ożywić mux8? I jeszcze ewentualnie jaki rozdzielacz można by użyć aby oddzielić sygnał tv od fm. Na dzień dzisiejszy tv mam w jednym pokoju, a radio w drugim.
Jestem generalnie zielony w tym temacie więc jakakolwiek podpowiedź będzie na wagę złota.
Z góry dzięki.
Poniżej schemat mojej instalacji
antena: https://dvbsklep.pl/antena-vhf-uhf-dipol-28-polaryzacja-v-h
zwrotnica: https://dvbsklep.pl/zwrotnica-ZA-104Ms-uhf-vhf-fm
w antenie zamiast fabrycznej zwrotnicy włożyłem symetryzator do części vhf i idą 2 kable do zwrotnicy za104
edit: Próbowałem jeszcze kręcić anteną i jak ustabilizuję mux3 na poziomie około 80% to wtedy gubię mux1. A jak złapię dobry sygnał na mux1 to straszna bieda na mux3. Dodam że jest to kwestia kilku centymetrów obrotu anteny. Mux2 niezależnie od ustawienia anteny 100%. Zaobserwowałem też bardzo duże skoki sygnału na mux1 i mux3. Sygnał potrafi na chwilę ustabilizować się na dobrym poziomie po czym jest spadek do 20% i po chwili do 0%. MUX8 cały czas 0% i ani drgnie… Jakieś wzmacniacze pomogą?

Kabel mniej więcej taki https://www.dvbsklep.pl/pl/p/Kabel-antenowy-koncentryczny-Triset-113/470
Oczywiście nowy. Próbowałem ominąć  zwrotnice Ale bez skutku.
Wiem że gniazdo RTV rozdziela najlepiej Ale potrzebuje dostarczyć sygnał do 2 pomieszczeń więc rozdzielacz i tak będzie potrzebny
…………
Przepraszam że znowu korzystam z edit ale po prostu nie mam opcji „odpowiedz” aby dodać kolejny post w tym wątku a nie chcę zakładać nowego bliźniaczego.
Sprawdziłem jeszcze raz osadzenie kabli w symetryzatorach, wszystkie efki i połączenia, i dochodzę do wniosku że po prostu ta antena nie daje rady w mojej lokalizacji. Sytuacja jest taka że MUX2 perfect, MUX1 perfect, MUX3 0%, MUX8 0%. Lub przy innym ustawieniu anteny MUX2 perfect, MUX1 i MUX3 sygnał skaczący 40-60% ale generalnie nie da się oglądać bo przycina, no i MUX8 0%.
To moja antena https://dvbsklep.pl/antena-vhf-uhf-dipol-28-polaryzacja-v-h
No i teraz co z tym zrobić? Ładować tam jakieś wzmacniacze (zastanawiałem się nad takim) czy wymienić antenę? Jeśli lepszym wyjściem jest wymiana anteny to poproszę o sugestię jaką wybrać. Czy jakaś mocniejsza combo czy lepiej osobno uhf i vhf?
Bardzo zależy mi na szybkim opanowaniu problemu.
Z góry dzięki i pozdrawiam.

Kacper edytuje pytanie 21 maja 2018
0

Dzień dobry,
zastąp chwilowo zwrotnicę beczką łącząc przewód od części VHF bezpośrednio do telewizora i sprawdź czy coś odbierasz z MUX 8. Analogicznie zrób dla pozostałych anten i poobserwuj czy są różnicę w odbiorze.
Czy kabel antenowy jest nowy? Jaki to kabel?
Najlepszym rozdzielaczem sygnału jest DVB-T / FM jest gniazdo RTV.

Maciek odpowiada na pytanie 21 maja 2018
Napisz swoją odpowiedź.