odbiór tylko jednego mux

3.84K odsłony

Po kolejnym włączeniu mojego starego telewizora i zewnętrznego tunera Cabletech URZ0195 nie było żadnego programu. Spróbowałem zainstalować je jeszcze raz za pomocą menu tego tunera. Nie znalazło żadnego. Antena jest zbiorcza na dachu bloku. Wyjąłem wtyczkę od niej i podpiąłem bo akurat miałem zewnętrzną pokojową wiwa an200. Powiesiłem wysoko przy drzwiach balkonowych (mieszkam na 3 piętrze) – też nic nie znalazło. Zainstalowałem najnowszą aktualizację dla tego tunera (znalazłem tylko taką dla tych tunerów wyprodukowanych po 12/2012 czyli jak mój) ale też nie pomogło podobnie jak powrót do ustawień fabrycznych.

Dziś kupiłem nowy tuner.CABLETECH URZ0326 DVB-T2
Złapał tylko 9 kanałów. Polsat, TVN, tv4, tv puls, tvn7, puls 2, tv 6, Super Polsat, TVS. Wychodzi na to, że z jednego multipleksu. Na zewnętrznej antenie tak samo. Nie wiem czy to teraz wina anteny, czy interweniować w komunalce. Czy może być tak, że niemal 5 lat nowszy model ma słabszą moc odbioru? Ja mieszkam na 4 piętrze, wcale nie na odludziu – Libiąż, małopolska. Kod pocztowy 32-590

Tadeusz odpowiada na pytanie 17 stycznia 2018
0

Biorąc pod uwagę listę odebranych kanałów to masz odbiór dwóch multipleksów MUX 2 k.49 i MUX – TVS k.21 (chociaż tu powinna pojawić się też TV Republika). MUX lokalny ma bardzo słaby nadajnik 1 kW, a to by znaczyło, ze dysponujesz bardzo silnym wzmocnieniem w antenie. Nie odbierasz kanałów 55 (MUX1) i 41 (MUX3).

Zachodzi podejrzenie, ze masz odbiornik przesterowany zbyt dużym sygnałem, a raczej zakłóceniami ze wzmacniaczy antenowych. Jeśli jest w tych odbiornikach możliwość ręcznego strojenia, to wybierz po kolei każdy kanał i sprawdź jego jakość według wskazań odbiornika. Proponuję antenę pozbawić wszelkich wzmacniaczy antenowych i podłączyć ją do odbiornika poprzez symetryzator. Jeśli to antena zbiorcza, to proszę spytać sąsiadów jak u nich to funkcjonuje. Jeśli dobrze, to można pomyśleć o tłumiku antenowym, ale mimo wszystko trzeba sprawdzić czy ktoś w gniazdach instalacji nie grzebał.

Tadeusz odpowiada na pytanie 17 stycznia 2018
Napisz swoją odpowiedź.