Rozdzielnica multimedialna

2.81K odsłony

Dzień dobry,

Witam wszystkich forumowiczów ( mój pierwszy wpis ) i bardzo proszę o pomoc w doborze pewnych komponentów instalacji multimedialnej w domu jednorodzinnym.

Otóż jestem przed kładzeniem instalacji elektrycznej i chciałbym od razu zmontować instalację multimedialną. Nie chciałbym iść drogą prób i błędów i kupować pewne elementy, które być może nie będą ze sobą współgrać.

Wymienię tutaj poszczególne ,,części”, które chciałbym spiąć w całość.

1. Antena satelitarna skierowana na Hot Birda
2. Antena naziemnej telewizji cyfrowej
3. Antena do odbioru Internetu bezprzewodowego LTE
4. Kamery monitoringu zewnętrznego z rejestratorem ( 4 szt kamer )
5. Internet przewodowy na 6 gniazd
6. Internet bezprzewodowy
7. Możliwość oglądania TV sat i TV naziemnej w 5 lokalizacjach w domu
8. Wyprowadzenie do jakiegoś miejsca ( garaż ) przewodu / przewodów które pozwolą na podłączenie w przyszłości ( gdyby zaistniała taka potrzeba ) sygnału ( internet, TV ) od dostawny typu MULTIMEDIA.
9. Alarm – nie wiem czy też się go ,,spina” w całość z taką instalacją. Na obecna chwile do alarmu mogą być poprowadzone tylko przewody ( cięcie kosztów ).

Z góry bardzo przepraszam, jeżeli się zagalopowałem i proszę za dużo. Pozdrawiam

Maciek odpowiada na pytanie 17 grudnia 2019
0

Dzień dobry,

w kwestii alarmu niestety nie pomogę, nie zajmuje się tym tematem.

Jeżeli chodzi o instalację TV to do każdego gniazda doprowadź przynajmniej jeden przewód koncentryczny dobrej jakości.
np. Triset-113 lub Triset-113 Profi. Obecnie gdy popularne staje się używanie  technologii Unicable wystarcza jeden kabel. Gdybyś zdecydował się na obecnie najpopularniejsze rozwiązanie czyli multiswitch dobrze było by doprowadzić dwa przewody telewizyjne do każdego gniazda tak by mieć dwa niezależne sygnały satelitarne do wykorzystania przy tunerach PVR. W przypadku Unicable sygnał z jednego przewodu można rozgałęzić tuż przed tunerem.

Internet przewodowy zrealizuj na ekranowanej skrętce.

Antena satelitarna 80-90 cm i w zależności od tego czy zdecydujesz się na Unicable czy na multiswitch konwerter albo Unicable albo Quattro do multiswitcha. W przypadku Quattro między konwerterem, a multiswitchem musisz przeprowadzić cztery przewody, w przypadku Unicable – jeden.

Od miejsca na antenę naziemną do „rozdzielnicy” też musisz przeprowadzić jeden przewód.

Antena do odbioru internetu LTE musi być dobrana do urządzenia z jakiego będziesz korzystać. W większości przypadków wykorzystywane są kable 50 om, choć są też routery wykorzystujące przewody telewizyjne 75 om. Najlepiej aby odległość między sygnałem z anteny LTE, a routerem była najmniejsza. Następnie z routera do „rozdzielnicy” możesz poprowadzić już sygnał internetowy „skrętką”.

Maciek odpowiada na pytanie 17 grudnia 2019
Napisz swoją odpowiedź.