Sumator sygnału DVB-T i SAT – problem z odbiorem DVB-T
Witam, posiadam na działkce antene DVB-T z dodatkowym zasilaczem przy TV, dokładnie takim https://dvbsklep.pl/pl/p/Zasilacz-antenowy-z-regulacja-12V/119
Jako że miałem wolną antene SAT postanowiłem ją podłączyc oraz uzyć dwóch sumatorów aby nie dokładac drugiego kabla , dokładnie ten model https://dvbsklep.pl/suamtor-sat-naziemna-dvb-t-fm-dstc-102 .
Jeden jest na zewnątrz, drugi służy jako rozgaleziacz przy TV. Po podłączeniu kabla SAT wszystko działa, ale gdy podłącze kabel DVB-T brak sygnału.
Z opisie sumatora jest napisane ” przejście do zasilania anten naziemnych: nie ” czy to oznacza ze jeszcze musze jeszcze zastosowac separator zasilania https://dvbsklep.pl/Separator-zasilania-AZS-03-gniazdo-jack plus
?
Pozdrawiam
4 Odpowiedzi
Kupiłem symetyzator k6-60 zobacze cyz to pomoze, ale równocześnie zamowiłem dwa sumatory przepuszczajace napiecie po torze TV https://dvbsklep.pl/zwrotnica-rs-02msdctv. Jeden będzie przy antenie drugi przy TV, to chyba rozwiazanie będzie działało na 100 % ? gniazdko końcowe odpuszczam
Tuner satelitarny wysyła napięcie zasilające do konwertera. Nie możesz równocześnie wpuszczać dwóch napięć (z tunera SAT i zasilacza) do jednego przewodu dlatego gniazda nie przepuszczają napięć w torze naziemnym. Jeżeli nie będziesz korzystać równocześnie z DVB-T i SAT możesz podłączyć odbiornik TV przez wyjście gniazda TV, a do samego zasilacza dorobić krótki kabel z końcówką F i wkręcić ją do wyjścia SAT w gnieździe. Zasilacz będzie wtedy zasilać wzmacniacz w antenie, ale będziesz mieć zajęte wyjście SAT. Jeżeli przywieziesz tuner to wykręcasz wtyk F z wyjścia SAT gniazda i wpinasz tam tuner SAT. Wtedy tuner będzie zasilać zarówno konwerter jak i wzmacniacz.
Innym rozwiązaniem jest likwidacja wzmacniacza w antenie i zastąpienie go symetryzatorem. Bardzo dużo osób ma przeświadczenie, że antena bez wzmacniacza nie działa lub działa gorzej co jest błędem. Odbiór sygnału zapewnia antena, nie wzmacniacz. Chyba, że antena jest licha i daje mizerny poziom sygnału. Wtedy trzeba zastosować wzmacniacz, żeby mizerny poziom sygnału po wytłumieniu w przewodzie dotarł na akceptowalnym poziomie do odbiornika. Brak wzmacniacza, brak zasilacza, brak problemu.
Jeszcze innym rozwiązaniem choć nie zawsze możliwym jest podłączenie zasilania do wzmacniacza anteny między zwrotnicą sumującą sygnał z anteny naziemnej i anteny satelitarnej, a anteną naziemną.
Chyba powinienem użyć dwóch takich sumatorów ? jeden przy antenie a drugi przy TV ? ponieważ w tym gnieździe Axing jest napisane „Gniazdo nie przepuszcza napięcia zasilania do anteny naziemnej.” Chyba że mam sie wpiąc z zasilaczem przed doprowadzeniem kabla do gniazdka , za pomocą tego przejscia https://dvbsklep.pl/pl/p/Zlacze-F-wtyk-zlacze-antenowe-TV-gniazdo-/363 + trojnik do podłączenia złącz F ? a dopiero później juz wyjsc na TV oraz tuner SAT.
Dodam żę najczesciej będzie działąło DVB-T , ponieważ dekoder będzie raz na jakis czas zabierany na działke.
Czekam na odpowiedz
Dzień dobry,
jeżeli sumator nie przesyła napięcia zasilającego do anteny ze wzmacniaczem, to wzmacniacz nie jest zasilany i antena nie działa.
Tuner satelitarny wysyła napięcie zasilające do konwertera i można go wykorzystać jako źródło napięcia do zasilania wzmacniacza w antenie. Musi Pan zastosować zwrotnicę AMS RS-02msDCtv. Do rozdzielenia sygnału może Pan zastosować gniazdo RTV/SAT.