Brak odbioru kanałów TVP

2.87K odsłony

witam,

mam problem od 3 tygodni , antena siatkowa , 15 km od PKiN Warszawa i Raszyn. Przestały odbierać telewizje TVP (1,2,3 info, kultura, sport , rozrywka) pozostałe kanały naziemnej działają . do tej pory nie było problemu

Maciek odpowiada na pytanie 1 czerwca 2020
0

Dzień dobry,
Panie Marku proszę sprawdzić w menu odbiornika poziom mocy i jakości sygnału dla poszczególnych multipleksów.
Kanały TVP to MUX 3 – kanał 27 (522 MHz).
Ze względu na to, że w okolicach Warszawy MUX 3 nadawany jest z dwóch nadajników na tej samej częstotliwości mogą występować w niektórych miejscach problemy z odbiorem. Raczej mogą się one objawiać w momencie gdy montujemy antenę. Jeżeli na początku wszystko jest OK, to później nie powinny występować problemy – ale nie jest to wykluczone.

Działania mogą pomóc usunąć negatywne skutki takiego zjawiska:

Dyskryminacja kierunkiem odbioru, czyli wykonanie lekkiego odchylenia (obrócenia w poziomie) anteny odbiorczej od głównego kierunku odbioru, na którym jest ustawiona antena i do tej pory odbiór był prawidłowy.

Zmiana wysokości zawieszenia anteny odbiorczej (w dół, lub w górę).

Eliminacja, tam gdzie jest to możliwe, wzmacniaczy antenowych i zastąpienie ich symetryzatorami lub redukcja ich wzmocnienia.

Zastąpienie anten siatkowych antenami o charakterystyce kierunkowej (np. typu Yagi) i o dobranym zysku energetycznym zależnie od lokalizacji, zapewniających węższą wiązkę poziomej charakterystyki odbioru. Rozwiązanie takie zapewni lepszą odporność na sygnały docierające spoza głównego kierunku odbioru, niż proste anteny siatkowe.

Maciek odpowiada na pytanie 1 czerwca 2020
0

dzięki, czy odbiór poprzez dekoder Polsat telewizji naziemnej ma jakieś znaczenie

wyłączenie wzmacniacza w moim przypadku to całkowity brak sygnału

Marek z Pruszkowa odpowiada na pytanie 1 czerwca 2020
0

Odbiór na dekoderze z Polsatu nie ma znaczenia.
Wyłączenie zasilania powoduje blokadę wzmacniacza – stąd brak sygnału.
Musiałby Pan albo wymienić wzmacniacz na symetryzator… albo zmienić całą antenę. Przy tak małej odległości od nadajnika na PKiN nie potrzebuje Pan anteny ze wzmacniaczem – może być np. wspomniana Olympia lub LOG

Maciek odpowiada na pytanie 1 czerwca 2020
Napisz swoją odpowiedź.