Dobór anteny DVB-T2

198 odsłony

Dzień dobry,

proszę o pomoc w doborze anteny do odbioru telewizji naziemnej w paśmie UHF i VHF. Chciałbym do tej anteny podłączyć 2-3 odbiorniki telewizyjne oraz odbierać sygnał w dwóch nadajników. Antena będzie zamocowana na balkonie na 9 piętrze w Warszawie na Targówku (52°17’34.0″N 21°01’52.1″E) w odległości ok. 7 km od nadajników: PKiN oraz WTT.

Nadajnik WTT jest widoczny z balkonu, natomiast PKiN jest obecnie przesłonięty nowym budynkiem 12 piętrowym znajdującym się w odległości ok. 130 m od planowanej lokalizacji anteny , pomiędzy balkonem i PKiN. Oba nadajniki są w tej samej odległości, PKiN jest delikatnie przesunięty w „lewo” względem WTT.

Czy w takiej lokalizacji zda egzamin antena kierunkowa skierowana „pomiędzy” WTT i PKiN czy raczej trzeba pójść w kierunku anteny siatkowej bądź ASR, aby odbierać sygnał z tych dwóch nadajników jednocześnie?

Maciek odpowiada na pytanie 25 kwietnia 2024
0

Z obiektu WTT nadawany jest sygnał jedynie MUX eksperymentalny BCAST. Wszystkie pozostałe multipleksy są nadawane w PKiN oraz nadajnika Raszyn. Przy tak małej odległości od nadajnika oraz wysokim posadowieniu anteny myślę, że bez problemu powinien Pan odebrać sygnał na małej antenie i podzielić sygnał na 2-3 odbiorniki.
Polecam np. antenę:
https://dvbsklep.pl/antena-televes-yagi-edge-mix-111842
oraz rozgałęźnik
https://dvbsklep.pl/pl/p/Rozgaleznik-TV-dwudrozny-R-2-Signal/122
lub
https://dvbsklep.pl/pl/p/Rozgaleznik-antenowy-R-3-Signal/123

Maciek edtyuje odpowiedź 25 kwietnia 2024
0
Wojtek(anonimowy) 0 Komentarz

Dziękuję za informację. Z tego co widzę jest to antena kierunkowa, w związku z tym czy ten budynek zasłaniający PKiN nie będzie problemem? Czy wystarczy skierować antenę „obok” budynku pomiędzy nadajnikami i odbierać sygnał z dwóch nadajników?

Wojtek odpowiada na pytanie 25 kwietnia 2024
0

Tylko próba na miejscu może to zweryfikować czy będzie to problem czy nie, ale raczej jestem dobrej myśli i powinno działać.

Maciek odpowiada na pytanie 25 kwietnia 2024
Napisz swoją odpowiedź.