Jak podłączyć rtv oraz sat w domu.

2.64K odsłony

Dzień dobry, zwracam się do Was z prośbą o pomoc, gdyż w tych sprawach nie jestem zbyt doświadczony.
Podczas przeciągania kabli w domu, poprosiłem aby elektryk przeciągnął mi kabelki do telewizji. W 4 pomieszczeniach (2 na parterze, 2 na piętrze) wychodzą po 2 gniazda. Jedno do RTV oraz jedno do SAT. Tak wiem, obecnie nie trzeba przeciągać aż 2 kabli gdyż jeden może służyć zarówno do przesyłania sygnału zwykłego i SAT. Widocznie elektryk też nie był na czasie aby to wiedzieć. Wszystkie kable wychodzą na komin (jest ich 8 sztuk) i tutaj potrzebuję Waszej pomocy.
Moje pytania:
1) Jaką antenę do telewizji naziemnej kupić?
1a) Czy będzie łapała zarówno sygnał radiowy jak i telewizyjny ?
2) Jak rozdzielić sygnał RTV na 4 gniazda w różnych pomieszczeniach? Zwykły rozdzielacz antenowy wystarczy?
2) Jak poradzić sobie z rozdzieleniem sygnału do telewizji SAT na 4 gniaza? Wystarczy zwykły konwerter quatro?
Pytania może dość prymitywne, ale nie robiłem czegoś takiego więc chciałbym zrobić to dobrze + uzyskać jak najlepszą jakość sygnału, gdyż takich rzeczy nie robi się raz na rok 
Dodam jeszcze, że znajduje się około 25-30 km od nadajnika.
Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam.

Maciek odpowiada na pytanie 17 maja 2018
1

Dzień dobry,

  1. Nie wiem jaką masz dokładną lokalizację. Możesz ją określić za pomocą kodu pocztowego, łatwiej będzie coś dobrać. Antena (lub anteny) do odbioru sygnału telewizyjnego DVB-T nie są zaprojektowane pod kątem odbioru radia analogowego FM. Do odbioru radia musisz zastosować antenę radiową.
  2. Jeżeli chcesz rozdzielić sygnał tylko naziemny wystarczy zwykły rozgałęźnik.
  3. Rozprowadzić sygnał satelitarny do czterech gniazdek możesz na kilka sposobów. Albo konwerterem Quad albo poprzez Multiswitch.

Musisz określić sobie z jakich urządzeń będziesz korzystać, w których pomieszczeniach i wtedy dostosować budowę instalacji. Jeżeli planujesz zakup tunera PVR, który wymaga dwóch niezależnych sygnałów satelitarnych wtedy podłączasz dwa kable do jednego gniazda i masz tam wszystko – dwa sygnały SAT, TV i FM. Jeżeli chcesz mieć tak w każdym pomieszczeniu to kupujesz multiswitch 5/8 i 4 podwójne gniazdka. Albo rozprowadzasz sobie osobno sygnał naziemny i osobno satelitarny na różnych kablach.

Maciek odpowiada na pytanie 17 maja 2018
Napisz swoją odpowiedź.