Zanikające kanały, zakłócenia w odbiorze.

3.83K odsłony

W telewizorze u mojej dziewczyny chyba od ponad miesiąca powoli, sukcesywnie 'znikają’ kanały. Włączam tam telewizor sporadycznie i nie zwracałem na to uwagi gdy jakiegoś dnia nie działał ten kanał, innego ten, potem cała grupa, no ale teraz już działa mało-który.

Bardzo to wszystko spontaniczne, losowe i trudno znaleźć regułę.

Najpierw nie działały kanały typu Puls2, TV PULS, TVNi itd. ale działały wszystkie TVP. Potem np. TVP ABC o jakiejś godzinie działało sprawnie, a o innej pojawiała się pikseloza.

Dzisiaj np. nie działały żadne z TVP ale działa TTV.

Dodatkowo jej rodzice mają swój telewizor podłączony do tej samej anteny (drugim przewodem) i u nich często nie działają inne kanały niż w tym drugim telewizorze 😀

Dzisiaj przy tych z TVP siła sygnału prawie na maksa ale jakość prawie na minimum, za to przy tym działającym TTV i siła i jakość na 50%.

Czy była przez ostatnie miesiące jakaś zmiana częstotliwości poszczególnych kanałów i wystarczy tylko od nowa nastroić je w telewizorze?

Gdyby to było coś z anteną czy gniazdem antenowym w telewizorze to chyba by wszystkie nie działały równo, a nie tak wybiórczo i jeszcze spontanicznie w zależności od dnia?

Maciek odpowiada na pytanie 12 marca 2018
0

Kanały nie zmieniły częstotliwości, a przyczyn takiego odbioru może być kilka.

Każdy odbiornik tuner czy telewizor ma inną czułość głowicy odbiorczej przez co wskazywana siła sygnału i odbiór może być różny nawet przy odbiorze z tej samej anteny. Różna może być długość przewodów od rozgałęźnika do każdego z telewizorów, co też może mieć wpływ na odbiór – siła sygnału spada z każdym kolejnym metrem kabla (nieznacznie ale jednak spada).

Trzeba sprawdzić wszystkie połączenia – przy antenie, przy telewizorze, przy rozgałęźniku. Czy kable nie są gdzie poluzowane w wtyczkach, czy przy antenie kabel nie jest zaśniedziały. Kabel – czy nie jest gdzieś popękany, przytrzaśnięty meblami itd.

Czy antena jest w dobrym stanie, nie zardzewiała, połamana.

Czy w pobliżu telewizorów bądź kabla antenowego nie ma jakiegoś źródła zakłóceń – router WiFi, modem LTE, piec elektryczny, świetlówki itp. Jeżeli są można wyłączyć na chwilę i sprawdzić efekty.

Można również chwilowo zlikwidować rozgałęźnik i połączyć kabel bez rozgałęźnika zarówno do jednego jak i drugiego telewizora i porównać czy są zmiany. Do połączenia kabla najlepiej użyć 2 x złącze F, 1 x łącznik wtyków (beczka).

Maciek odpowiada na pytanie 12 marca 2018
Oglądasz 1 z 1 odpowiedzi, kliknij tutaj, aby wyświetlić wszystkie odpowiedzi.
Napisz swoją odpowiedź.