Instalacja antenowa bez multiswitcha

1.96K odsłony

Robię na nowo instalację antenową SAT+DVB-T+FM/DAB+ w domu jednorodzinnym i proszę doradźcie mi ile ja w sumie tych kabli muszę sobie na dach wyciągnąć i jak to wszystko pospinać.
Założenia:
– sygnał antenowy doprowadzony tylko do jednego punktu w domu, docelowo widzę tam gniazdo zintegrowane 2xSAT + 1xTV + 1xRadio (kupione, Berkera)
– bez żadnych multiswitchy, bo nie mam za bardzo ich gdzie zamontować (chyba, że zewnętrznie na dachu), a poza tym doprowadzam wszystko w jeden punkt, więc bez sensu koszty
– na dachu obecnie antena SAT z konwerterem Twin (NC+), do tego potrzebna będzie jakaś antena DVB-T i antena radiowa
– muszę mieć doprowadzone dwa kable do dekodera (funkcja PVR)

I teraz tak, na moją logikę to od anten mam minimum 4 kable (2x sat, dvbt, radio). W gniazdko wchodzą 2. Czym to prawidłowo pożenić? Z uwagi na powyższe w komin i do gniazdka mam sobie dociągnąć 2 kable czy 4?
Jakieś polecane konkretne komponenty całej tej instalacji poza tym, że kabel mam już wybrany ponoć niezły (Triset-113 Pe żelowany)?

Co powiedziecie jeszcze na ewentualnie taki schemat jak na obrazku. Ma to szansę działać prawidłowo?

Jak de facto rozdzielany jest sygnał w gnieździe RTV. Wystarczy mu jeden kabel z kompletem sygnałów, żeby potem wyjść do dekodera dwoma kablami czy muszą do gniazda dojść oba kable? Może kombinować z Unicable, bo ktoś mi takie rozwiązanie też podpowiadał?

Generalnie na tą chwilę najbardziej kluczowa jest dla mnie szybka odpowiedź ile kabli muszę wyciągnąć na dach, żeby mieć ich odpowiednio. Reszta klocków do ustalenia ciut później może być 🙂

odpowiada na pytanie
0

Dzień dobry,

jeżeli posiadasz gniazdo 2 x SAT + RTV (DVB-T i FM) to wystarczą dwa przewody.
Zwrotnica do zsumowania sygnału SAT i RTV
Zwrotnica do zsumowania sygnału FM i DVB-T

Pamiętaj, że obecnie oprócz MUX 1,2,3 z pasma UHF mamy jeszcze MUX 8 w paśmie VHF. Pytanie czy Twoja antena DVB-T obejmuje (tak założyłem) tylko MUX 1,2,3 czy również MUX 8.

odpowiada na pytanie
0

Na razie nie posiadam żadnej anteny DVB-T ani radiowej, ale chciałbym docelowo takowe mieć. Docelowo pewnie fajnie by było mieć wszystkie MUXy. Stąd pytanie o instalację pod komplet takich anten i prośba również o polecenie jakichś dobrych.

Rozumiem, że instalacja na bazie zaproponowanych zwrotnic miałaby wyglądać tak, że najpierw sumuję DVB-T z FM, następnie to podpinam pod wejście dla zwykłej anteny na zwrotnicy SAT/RTV i z niej ciągnę już 2 kable do gniazda RTV?

Są jakieś lepsze/gorsze te zwrotnice? Wolę dopłacić parę złotych, ale wybrać jak co lepszy sprzęt w kwestii parametrów czy trwałości.

odpowiada na pytanie
0

Napisz kod pocztowy gdzie będzie ta instalacja.

odpowiada na pytanie
0

60-175

odpowiada na pytanie
0

Proponuje instalację składającą się z trzech anten.

Antena telewizji naziemnej pasmo VHF
Antena CA-RTV3 DVB-T VHF MUX 8

W swojej lokalizacji masz dwa nadajniki MUX 8 – Poznań / AE lub Poznań / Śrem. Kierujesz antenę na jedną z wybranych lokalizacji (proponuje AE)

Antena telewizji naziemnej pasmo UHF – tą antenę kierujesz na Śrem.
Antena DVB-T 44/21-60 Tri Digit

Antena radiowa FM
SV Total lub inną antenę radiową

Zwrotnicę ZA-204 MS lub Televes 404010

Po “wyjściu” ze zwrotnicy ZA-204MS wprowadzasz sygnał do wspomnianej zwrotnicy DTTC-103.

odpowiada na pytanie
0

Bardzo dziękuję za zestawienie sprzętowe (a także dzisiejszą ekspresową wysyłkę okablowania :)).

Czy jest jakaś jakościowa różnica między zwrotnica ZA-204MS a Televes?

odpowiada na pytanie
0

Zwrotnica Televes jest wykonana z lepszej jakości materiałów.

odpowiada na pytanie