Odbiór sygnałów Mux1, Mux2, Mux3, MuX8 w Warszawie

9.34K odsłony

Mieszkam w prawobrzeżnej Warszawie, do PKiN mam 2,8 km, dlaczego nie odbieram sygnałów z Mux1, Mux2 i Mux8 skoro moja antena TVR umieszczona na dachu odbiera sygnały Mux3. Ten stan rzeczy trwa od ponad 6 miesięcy. Obraz kanałów z wymienionych złych Mux1,2,8 jest jedną tęczową barwą lub brak sygnału.

Adam Ochyra odpowiada na pytanie 25 sierpnia 2020
0

Dzień dobry,

czy może Pan napisać coś więcej o swojej antenie lub podać link do jej opisu w internecie? Niestety TVR niewiele mi mówi.

Czy jesteś Pan w stanie sprawdzić poziom jakości i mocy sygnału (w menu odbiornika)  dla poszczególnych multipleksów?

Maciek odpowiada na pytanie 28 stycznia 2020
0

Maszt antenowy ze zwrotnicą, antena Radiowa dookólna. UKF-FM/RUZB i antena siatkowa Dvb-t asp-8 PM bez wzmcniacza z uwagi na bliską odległość nadajnika RTv na PKiN około 2,5÷ 2,8 km, antena widzi szyk antenowy na iglicy PKiN. Sygnał RTV dochodzi bo wieża Philipsa odbiera wszystkie stacje z zakresu 88,9÷107 mhz Ukf fm. Kanały z Tv z dvb-t. Mux-3 są odbierane prawidłowo przez 1, 1/2 roczny telewizor Philips. Problem jest z odbiorem kanałów z Mux1, Mux2 i Mux 8. Ponieważ jest mały kąt osi anteny skierowanej na PKiN a osią anteny skierowanej do nadajnika w Raszynie, około 15-30° więc antena siadkowa odbiera słaby sygnał z Raszyna , który zanika odbieram wstęgę boczną sygnału głównego a sygnał być może z Mux 1, Mux2 nie dociera. I stąd jest sygnał Tv który zanika. Według mnie stacja nadawcza Tv DCb-t na PKiN jest w fazie wymiany urządzeń a dla szerszej masy użytkowników nie podaje się informacji o występiwaniu kłopotów w odbiorze z Mux1, Mux 2 i Mux8. Wiosną lub latem przy sprzyjającej pogodzie skieruję antenę tv na nadajnik w Raszynie z zastosowaniem odpowiedniego przedwzmacniacza. I wtedy probkem zniknie. Obecnie problem nie polega na słabym sygnale, który dociera z nadajnika Raszyntylko,tylko że PKiN nie nadaje sygnałów . Bo to się sta£o gwałtownie w połowie ubiegłego roku 2019.

Adam Ochyra odpowiada na pytanie 28 stycznia 2020
0

Mieszkam w prostej linii do PKiN ~ 2,5 km na ul.Targowej, więc żaden wzmacniacz sygnału jest niewskazany bo nastąpi przestrojenie sygnału tv.

Adam Ochyra odpowiada na pytanie 28 stycznia 2020
1

Sygnał z nadajnika Raszyn jest tak mocny, że nawet kierując antenę na ten nadajnik nie powinien Pan mieć problemu z odbiorem za pomocą anteny bez przedwzmacniacza.

Występowanie problemów na terenie Warszawy z odbiorem multipleksów 1, 2, 3 zdarza się ze względu na emisję synchroniczną SFN jaka prowadzona jest z obiektów Raszyn i PKiN. Miejsce, rodzaj anteny oraz jej ukierunkowanie mogą powodować sytuację, z której antena odbiera zarówno sygnał użyteczny jednego z nadajników jak i sygnał opóźniony (zdesynchronizowany) co powoduje generowanie zakłóceń na danej częstotliwości, a tym samym brak możliwości odbioru.

Rozwiązaniem możemy być zmiana kąta kierunku odbioru anteny, miejsca instalacji anteny, zmiana samej anteny na taką o lepszej kierunkowości tak by sygnały niezsynchronizowane nie docierały do anteny lub były zdecydowanie słabsze.

Z informacji jakie posiadam na PKiN nie są prowadzone żadne prace które wymagałby wyłączenia nadajników DVB-T.

Maciek odpowiada na pytanie 28 stycznia 2020
0

Witam Panie Maćku
Dziękuję za udzielone informacje.
Pozdrawiam
Adam O.

Adam Ochyra odpowiada na pytanie 28 stycznia 2020
0

Witam panie Maćku.

Kontaktuję się w sprawie kontynuacji poprzedniego zapytania

Mogę powiedzieć, że z upływem czasu problem odbioru sygnał TV DVB-T sam się rozwiązał, wszystko po okresie krytycznym, wróciło do stanu prawidłowego odbioru sygnału w odbiorniku TV Philips. Nic nie było regulowane tzn. Kąta azymut ustawienia na nadajnik na PKiN.

Potwierdza to moją teorię,  że były prowadzone prace strojeniowe urządzeń w Stacji Nadawczej RTV w PKiN, aby zwolnić pasmo częstotliwości MHz dla potrzeb LTE 4 i 5.

Kanały odbiorcze z poszczególnych Mux były przywracane z czasem. Obecnie poziom odbieranego obrazu na kanałach nie budzi zastrzeżeń.

Czasami zdarza się zatrzymanie obrazu poświatą teczowych kwadratów pasków, błędy kwantyzacji lub wprowadzania zakłyceń falowych nachodzących z pobliskich Stacji Bazowych GSM zustawionych na dachu sąsiedniego budynku Targowa 42 oraz odległych o 100 m Stacji Bazowych Kijowska 1/3 oraz Targowa 15.

Mam pytanie:

Czy dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie w szyku antenowym DVB-T na kablu antenowym od anteny dochodzącym do zwrotnicy filtru, aby oczyścić pasmo kanałów z zakłuceń w postacji chwilowemu zanikowi obrazu i pojawiania się w tym momencie kwaratów tęcziwych, tęczy i powrotu do dobrego odbioru obrazu.

Czy filtr który chcę zastosować jest dobrym rozwiązaniem? Zostanie umocowany na maszcie pomiedzy anteną a zwrotnicą od której kablem antenowym schodzi z dachu /5 piętro/ do mieszkania na 1 piętrze, przechodzi przez ścianę dochodząc do wzmacniacza i rozchodzi się do gniazd antenowych RTV końcowych przez przelotowe.
‘Filtr LTE 4G antenowy do anteny SYNAPS zewnętrzny’
, Tłumi nieporządane zakłucenia pochodzące od masztów i urządzeń końcowych pracujących w paśmie LTE/4G (790MHz do 862MHz);

– Niska tłumienność

Dane techniczne:

– Pasmo tłumione: 790MHz do 862 MHz

– Pasmo przenoszone: 5-790 MHz

– Przejście prądowe: max. 300mA

Proszę o fachowe doradztwo w sprawie zastosowania filtru ewentualnie podanie danych innego urządzenia które odfiltruje skutecznie zakłucenua w sygnale tv.

Pozdrawiam

Adam Ochyra

Warszawa

Targowa 38.

Adam Ochyra odpowiada na pytanie 17 sierpnia 2020
0

Witam

Zastosowałem zamówiony Filtr SYNAPS LTE Filter frequencies 5-790 MHz, wykonałem minimalną korektę kąta azymutu na PKiN o ~10°.

Zakłucenia od GSM i LTE są odfiltriwane obraz na odbiorniku TV Philips kryształowo czysty.

Adam Ochyra odpowiada na pytanie 25 sierpnia 2020
Napisz swoją odpowiedź.