Bardzo słaby sygnał ze względu na położenie budynku.

4.88K odsłony

Witam serdecznie. Chcę odbierać sygnał tel. cyfrowej lecz w jednym ze sklepów poinformowano mnie, że nie ma to najmniejszego sensu z powodu niekorzystnego położenia budynku (81-078 Gdynia, najbliższa antena Chwaszczyno). Rzeczywiście mój dom jest położony w dolinie otoczonej z 3 stron wysokimi zalesionymi wzgórzami, jedynie od strony północnej i i lekko północno-wschodniej jest przestrzeń. Dzisiaj przeglądając Waszą stronę zauważyłem, że istnieje nadajnik w Gdyni Oksywie. Jaką mam szansę na w miarę przyzwoity odbiór i jaki sprzęt zakupić?

Tomek odpowiada na pytanie 7 stycznia 2018
0

Kanały nadawane naziemnie (DVB-T) są zgrupowane w kilku multipleksach (MUX) o numerach 1,2,3 i 8. Nadajnik Gdynia Oksywie to nadajnik, który emituje sygnał tylko multipleksu 3 czyli kanały TVP. Inne kanały np. TVN, Polsat są nadawane na multipleksie 2. Wiem, że na terenie trójmiasta są miejsca o słabym poziomie sygnału ze względu na otoczenie ale nie znam dokładnie Twojej okolicy, więc nie mogę odpowiedzieć z całkowitą pewnością czy można lub nie można odebrać sygnału naziemnego w tym miejscu.

Jeżeli do tej pory w ogóle nie korzystałeś z telewizji naziemnej to zacząłbym od wywiadu wśród sąsiadów czy ktoś blisko Ciebie odbiera sygnał naziemny. Ewentualnie możesz poszukać jakiegoś lokalnego instalatora i zapytać czy w ogóle jest w tym miejscu szansa na odbiór. Dobry i doświadczony instalator raczej zna miejsca gdzie są takie problemy. Jeżeli powie, że jest to możliwe to albo płacisz za montaż anteny i problem spada na instalatora albo sam eksperymentujesz, a ja jedynie mogę Ci zaproponować zakup jakieś dobrej, dużej anteny np. Tri Digit czy Televes HD Boss i jej montaż możliwie wysoko nad poziomem gruntu.

Być może nawet jeżeli sygnał nie dociera bezpośrednio z nadajnika to czasami można uzyskać satysfakcjonujący sygnał z tzw. odbicia czyli możliwości odbioru sygnału, który z nadajnika „odbije się” od „ściany” doliny i trafi do Twojej anteny.

Maciek edtyuje odpowiedź 2 stycznia 2018
0
j23(anonimowy) 0 Komentarz

wszystko ma sens trzeba improwizować   …..na początek kompas i mapa…. poten antena  za ,okno,balkon,na sciana ,na dach jakiś wzmacnicz itd …..nie słuchaj że nie warto bo mieszkam otoczony lasami drzewami …..wywaliłem antene kierunkową dołożyłem wzmacniacz obraz sie szatkował zimą mało latem więcej  wpadłem na pomysł że to liście na drzewach  zrobiłem akcje z  piłą padło 16 drzew oddalonych 40 metrów od anteny i mam  sygnał 100% jakość 100%

j23 odpowiada na pytanie 7 stycznia 2018
Napisz swoją odpowiedź.