Bardzo słaby sygnał ze względu na położenie budynku.

4.83K odsłony

Witam serdecznie. Chcę odbierać sygnał tel. cyfrowej lecz w jednym ze sklepów poinformowano mnie, że nie ma to najmniejszego sensu z powodu niekorzystnego położenia budynku (81-078 Gdynia, najbliższa antena Chwaszczyno). Rzeczywiście mój dom jest położony w dolinie otoczonej z 3 stron wysokimi zalesionymi wzgórzami, jedynie od strony północnej i i lekko północno-wschodniej jest przestrzeń. Dzisiaj przeglądając Waszą stronę zauważyłem, że istnieje nadajnik w Gdyni Oksywie. Jaką mam szansę na w miarę przyzwoity odbiór i jaki sprzęt zakupić?

Tomek odpowiada na pytanie 7 stycznia 2018
0

Kanały nadawane naziemnie (DVB-T) są zgrupowane w kilku multipleksach (MUX) o numerach 1,2,3 i 8. Nadajnik Gdynia Oksywie to nadajnik, który emituje sygnał tylko multipleksu 3 czyli kanały TVP. Inne kanały np. TVN, Polsat są nadawane na multipleksie 2. Wiem, że na terenie trójmiasta są miejsca o słabym poziomie sygnału ze względu na otoczenie ale nie znam dokładnie Twojej okolicy, więc nie mogę odpowiedzieć z całkowitą pewnością czy można lub nie można odebrać sygnału naziemnego w tym miejscu.

Jeżeli do tej pory w ogóle nie korzystałeś z telewizji naziemnej to zacząłbym od wywiadu wśród sąsiadów czy ktoś blisko Ciebie odbiera sygnał naziemny. Ewentualnie możesz poszukać jakiegoś lokalnego instalatora i zapytać czy w ogóle jest w tym miejscu szansa na odbiór. Dobry i doświadczony instalator raczej zna miejsca gdzie są takie problemy. Jeżeli powie, że jest to możliwe to albo płacisz za montaż anteny i problem spada na instalatora albo sam eksperymentujesz, a ja jedynie mogę Ci zaproponować zakup jakieś dobrej, dużej anteny np. Tri Digit czy Televes HD Boss i jej montaż możliwie wysoko nad poziomem gruntu.

Być może nawet jeżeli sygnał nie dociera bezpośrednio z nadajnika to czasami można uzyskać satysfakcjonujący sygnał z tzw. odbicia czyli możliwości odbioru sygnału, który z nadajnika „odbije się” od „ściany” doliny i trafi do Twojej anteny.

Maciek edtyuje odpowiedź 2 stycznia 2018
Oglądasz 1 z 2 odpowiedzi, kliknij tutaj, aby wyświetlić wszystkie odpowiedzi.
Napisz swoją odpowiedź.