Sumator sygnału DVB-T i SAT – problem z odbiorem DVB-T

4.40K odsłony

Witam, posiadam na działkce antene DVB-T z dodatkowym zasilaczem przy TV, dokładnie takim https://dvbsklep.pl/pl/p/Zasilacz-antenowy-z-regulacja-12V/119

Jako że miałem wolną antene SAT postanowiłem ją podłączyc oraz uzyć dwóch sumatorów aby nie dokładac drugiego kabla  , dokładnie ten model https://dvbsklep.pl/suamtor-sat-naziemna-dvb-t-fm-dstc-102 .

Jeden jest na zewnątrz, drugi służy jako rozgaleziacz przy TV. Po podłączeniu kabla SAT wszystko działa, ale gdy podłącze kabel DVB-T brak sygnału.

Z opisie sumatora jest napisane ” przejście do zasilania anten naziemnych: nie ” czy to oznacza ze jeszcze musze jeszcze zastosowac separator zasilania https://dvbsklep.pl/Separator-zasilania-AZS-03-gniazdo-jack plus

?

Pozdrawiam

Mariusz odpowiada na pytanie 15 kwietnia 2020
0

Tuner satelitarny wysyła napięcie zasilające do konwertera. Nie możesz równocześnie wpuszczać dwóch napięć (z tunera SAT i zasilacza) do jednego przewodu dlatego gniazda nie przepuszczają napięć w torze naziemnym. Jeżeli nie będziesz korzystać równocześnie z DVB-T i SAT możesz podłączyć odbiornik TV przez wyjście gniazda TV, a do samego zasilacza dorobić krótki kabel z końcówką F i wkręcić ją do wyjścia SAT w gnieździe. Zasilacz będzie wtedy zasilać wzmacniacz w antenie, ale będziesz mieć zajęte wyjście SAT. Jeżeli przywieziesz tuner to wykręcasz wtyk F z wyjścia SAT gniazda i wpinasz tam tuner SAT. Wtedy tuner będzie zasilać zarówno konwerter jak i wzmacniacz.

Innym rozwiązaniem jest likwidacja wzmacniacza w antenie i zastąpienie go symetryzatorem. Bardzo dużo osób ma przeświadczenie, że antena bez wzmacniacza nie działa lub działa gorzej co jest błędem. Odbiór sygnału zapewnia antena, nie wzmacniacz. Chyba, że antena jest licha i daje mizerny poziom sygnału. Wtedy trzeba zastosować wzmacniacz, żeby mizerny poziom sygnału po wytłumieniu w przewodzie dotarł na akceptowalnym poziomie do odbiornika. Brak wzmacniacza, brak zasilacza, brak problemu.

Jeszcze innym rozwiązaniem choć nie zawsze możliwym jest podłączenie zasilania do wzmacniacza anteny między zwrotnicą sumującą sygnał z anteny naziemnej i anteny satelitarnej, a anteną naziemną.

Maciek edtyuje odpowiedź 15 kwietnia 2020
Oglądasz 1 z 4 odpowiedzi, kliknij tutaj, aby wyświetlić wszystkie odpowiedzi.
Napisz swoją odpowiedź.